Блог на СофтПрес
Думи от преводача: „На живот и смърт“ е книга за надеждата и устойчивостта на човешкия дух
Цветомира Панчева, която преведе за нас романа „На живот и смърт“, е журналист, преводач и изключително позитивна и усмихната личност. Вижте какво споделя тя за работата по дебютния си превод.
Запознайте се с „На живот и смърт“, първата книга която преведох абсолютно самостоятелно. За мен, разбира се, това е повече от книга, по която съм работила в безсънни нощи, и дори повече от стъпка по пътя ми да се докажа като преводач. Преди година, „На живот и смърт“ стана символ на надеждата, която точно когато е най-изгубена, изведъж…се намира. Главният герой, Оуди Палмър, е извор на вдъхновение за мен и ще бъде такъв може би завинаги. Миналата година прекарвах дните и главно нощите си с Оуди близо два месеца и мога да кажа, че го опознах много добре – толкова, че да реша за себе си, че това е един от най-интересните, необичайни и вдъхновяващи образи, създавани на хартия някога.(Всъщност докато отчаяно се опитваше да спаси собствения си живот, той – метафорично – спаси моя.) Оуди е пример за това, че никога не можеш да знаеш. Никога не можеш да си сигурен, че пътят е свършил или че за теб е отредено само нещастие. Той е пример за това как когато всичко е срещу теб, противно на очакванията, нещата се получават. Първото изречение на книгата е „Оуди Палмър така и не се научи да плува“. И все пак в първата глава той успява да преплува язовир с дължина над седем километра, и да избяга от преследвачите си. Оуди е прострелян от упор в главата и черепа му е раздробен и въпреки това, той отваря очи и излиза от комата. В един момент от книгата, Оуди дори изкопава собствения си гроб… но така и не ляга в него. Съдбата му е толкова необичайна, решенията му толкова неочаквани и все пак логични, продиктувани от вездесъщата надежда и от огромно сърце, побрало океан от горчивина, любов и загуба.
Препоръчвам ви с цялото си сърце да прочетете „На живот и смърт“, защото това е книга за надеждата, за устойчивостта на човешкия дух и за това, че съдбата понякога, (дори често) може да те изненада. Приятно. Затова трябва да плувате дори, когато не можете да плувате; да отворите очи дори, когато никой не очаква това …и да откажете да легнете в дупката – дори когато сте я изкопали сами.
…А и винаги си заслужава да разбереш защо човек, излежал десетгодишна присъда, решава да избяга от затвора в нощта, преди освобождаването си…
…А междувременно Роуботъм е на шесто място в седмичната класация
на „Хеликон“!