Блог на СофтПрес
Родителите са първите учители на детето
Родителите са първите учители на детето
от Лора Овърдек*
В обществото ни постоянно се говори за проблемите на образованието. Размахваме статистики, които показват, че децата се справят все по-зле в сравнение с връстниците им от други държави по света, но изобщо не се замисляме, че решението на проблема е в собствените ни ръце.
Изследванията показват, че родители с по-висок доход и по-добро образование са по-склонни да отделят време, за да четат на малките си деца. Така децата с четящи на глас родители чуват приблизително 30 милиона думи повече от останалите, преди да навършат 3 години. Но дори високообразованите родители прилагат двоен стандарт спрямо математиката. Поне половината от тях четат на детето си приказка за лека нощ. Защо не го правят и с математиката?
Нашата култура вижда математиката като задача, а не като игра. Списъкът с бестеслъри на Amazon допълнително подчертава това твърдение – книжките за азбуката и четенето са забавни, пъстри, включват любимите на децата герои, а тези за математика са почти изцяло работни тетрадки. Какво послание изпраща това на децата за красотата на числата? А родителите, които избират пътя на най-малката съпротива и купуват книгите, които са най-отгоре в класацията, влизат в омагьосан кръг, който повлича и следващите. Всъщност математиката включва разнообразни възможности за игра, но повечето възрастни я възприемат като задължение, вменявайки същото и на децата си.
Това е една от причините за изумителните открития на Университета в Чикаго, посветени на „Математика за лека нощ“. Нашата идея е да представяме забавни истории от заобикалящия ни свят и свързани с тях математически проблеми, оформени по-скоро като разговор между родителите и детето, а не като тест. В проучване на приблизително 600 семейства учените доказаха, че деца, използващи нашите продукти с родителите си поне два пъти седмично в рамките на една учебна година, придобиват математически умения, съответстващи на три месеца допълнително засилено изучаване на математика. Едно от най-важните открития беше, че децата на родители, които имат фобия от математика, извличат дори по-големи ползи от останалите. Това поставя в перспектива всички скъпи образователни реформи, които правителствата размахват. Можем да постигнем дори още по-високи резултати с едно малко действие, което не коства почти нищо. Защото може да превърнем всеки родител в прекрасен учител по математика за собствените му деца.
Как да се случи това? На първо място родителите трябва да подобрят образователната среда в дома си – това е мястото, където децата прекарват най-много време и имат най-силна емоционална реакция към стимулация. За да се случи това, трябва да създадем осведоменост за силата на родителското участие. Трябва да промотираме ранното математическо образование така, както го правим с кърменето, обръщането на бебета по корем, четенето и всички останали добри родителски практики.
Учителите също трябва да информират родителите за учебните планове по математика, за да могат те самите да подкрепят процеса на учене при децата. И не на последно място – да запознаят родителите със забавни и неформални начини за насърчаване на интереса към математиката извън училище и възприемането ѝ като приятна дейност за свободното време. Много родители ни пишат, за да споделят, че благодарение на „Математика за лека нощ“ за първи път се наслаждават на задачите заедно с децата си. Това е доказателство, че можем да създадем културна промяна както за да днешните родители, така и за следващото поколение.
Лора Овърдек и нейният съпруг Джон са големи фенове на числата и логическите загадки. Започват на шега да вмъкват задачки покрай приказките за лека нощ, които разказват на трите си деца, и скоро се ражда идеята за „Математика за лека нощ“. За шест месеца уебсайтът www.bedtimemath.org и фейсбук страницата им събират повече от 20 000 ентусиазирани последователи – родители, учители и директори. Най-харесваните задачи и предизвикателства събират в три забавни книги.
Лора има бакалавърска степен по астрофизика от „Принстън“ и магистърска степен по бизнес администрация от „Уортън“.
Текстът е публикуван с сп. Книжарница, бр. 140
Още книги, развиващи математическо мислене и умения: