Блог на СофтПрес
„Нотър Дам“ беше жива, дишаща сграда, която разкриваше тайни с всеки поглед, отправен към нея (откъс от „Карта към теб“ на Дж. П. Монингър)
„Карта към теб“ на Дж. П. Монингър е роман за изненадващите отбивки на съдбата, които ни отвеждат до истината за самите нас. Това научава Хедър Мългрю, когато заминава на пътешествие из Европа с двете си най-близки приятелки. Плановете ѝ за бъдещето включват живот в Ню Йорк и сериозна кариера, но не и голяма любов. Срещата ѝ със страсния авантюрист Джак обаче напълно преобръща света ѝ.
За съжаление, поводът да се замислим за този момент от пътуването на Хедър е повече от печален. В нощта на 15 април „Нотър Дам“ – един от най-съкровените символи на Франция – бе обхваната от пламъци. Хиляди души от цял свят наблюдаваха със сълзи на очи как пожарът поглъща покрива на катедралата, издигната преди осем века. Също като Констанс, и ние вярваме, че въпреки изгубеното тази безценна постройка ще бъде възстановена и ще заживее нов живот.
На следващия ден Джак и Рейф изчезнаха нанякъде. Казаха ни, че ще се върнат за вечеря и че няма за какво да се притесняваме.
С Констанс отидохме до „Нотър Дам“.
И преди бяхме ходили там по време на пътуването ни, но за Констанс, която изучаваше светците, „Нотър Дам“ беше жива, дишаща сграда, която разкриваше тайни с всеки поглед, отправен към нея. Беше педантична в подхода си: дълго седяхме пред зданието и оставихме очите ни да бродят, където им хареса. Констанс знаеше историята на катедралата – как са започнали да я строят през хиляда сто шейсет и трета година и как им е отнело повече от век, за да я завършат. Как в нея са се провеждали стотици важни исторически и религиозни събития. Как се е настанила на Ил дьо ла Сите. Как са пели Te Deum в края и на двете световни войни. Но за Констанс всичко това служеше просто за фон.
Дойде да види Богородица.
Беше обсебена от нея. От всички светци Констанс обичаше най-много Богородица, а „Нотър Дам“ – „Света Богородица“ – съдържаше трийсет и седем скулптури на Дева Мария. Фикс-идеята на Констанс обаче беше свързана най-вече със статуята на тимпана „Коронацията на Богородица“. Първоначално скулптурата е принадлежала на параклиса „Сент Енян“ в древния Канонически манастир и е заместила Девата от XIII век, съборена през хиляда седемстотин деветдесет и трета година.
– Ето я – каза ми Констанс, когато най-сетне влязохме в сградата и застанахме пред нея. Тя преплете пръсти с моите, а очите ѝ започнаха да се насълзяват, докато я описваше: – Това е олтарът на Дева Мария. Олтарът е тук от XII век, но статуята невинаги е била една и съща. Regardez! Не изглежда особено внушителна, докато не спреш да я разгледаш отблизо. Виждаш ли я? Тя е млада майка, Хедър. Точно това ми харесва в нея. Тя е млада жена, която са помолили да приеме в утробата и обятията си божественото. Възхищавам се на многозначителността на тази скулптура. Вижда се, че е очарована от детето. Виждаш ли го? Играе си с брошката на плаща ѝ и не гледа точно към нея, а бедрото ѝ е издадено напред. Обичам женските бедра, особено когато са изпъкнали. Виждаш ли? Протегнала го е, за да подпре на него детето си, което е спасителят на света – всичко се крепи на едно женско бедро. Ала извън цялото това великолепие се крие дребна скромна жена с обичното си дете. Ето защо тази скулптура ме поразява. Толкова съм чела за нея и сега да я видя с очите си… знаеш ли, много промени са се случили пред очите на „Света Богородица“. Хората са приемали вярата само след един неин поглед. Знам, знам, аз самата не съм особено вярваща, но, Хедър, вярвам в човешката нужда да вярваме и това е нейното въплъщение.
Обичах Констанс. Обичах я колкото целия свят.
Картина: Васил Горанов