Блог на СофтПрес

10 урока, които научихме от „Иноваторите“ на Уолтър Айзъксън

04 май 2015 От книгите


„Иноваторите“
е една от книгите, под чиито знак завърши 2014 и започна 2015 година. Откакто през 2011 Уолтър Айзъксън запозна света с живота на Стив Джобс (чрез биографията, която се превърна в глобален феномен и стана една от най-купуваните нехудожествени книги в историята на човечеството), всички с нетърпение очаквахме новата му книга. Иноваторите” се появи на български по-малко от два месеца след световната й премиера. В това обемно, но вълнуващо изследване, писателят разкрива невероятните истории на пионерите на дигиталнатареволюция, хората, без които не биха съществували нито Джобс, нито компютрите и интернет. „Иноваторите“ обаче е и нещо повече – това е книга за творческия дух, за механизмите на креативността, за лидерството. 

Ето защо избрахме да започнем нашия блог с десет цитата, които считаме за някои от най-важните уроци, на които ни е научила дигиталната революция. 

1. Иновацията изисква да разполагаш поне с три неща: страхотна идея, инженерен талант, който да я изпълни, и бизнес умение (плюс кураж за сключване на сделки), за да я превърнеш в успешен продукт.

2. Съзнателно или не, от „Атари“ успяват да се натъкнат на едно от най-важните инженерни предизвикателства на компютърната ера: създаването на потребителски интерфейс, който е изключително опростен и интуитивен.Inovator_3D

3. Освен че е средство за вербуване, културата в „Атари“ е естествена последица от личността на Бушнел. Но тя не е просто за самоугаждане. Тя се основава на философия, която произлиза от хипи движението и ще доминира в Силициевата долина. В ядрото й има определени принципи: авторитетите и властта трябва да бъдат поставяни под въпрос, йерархията трябва да бъде заобиколена, неподчинението трябва да бъде почитано, а креативността трябва да бъде възпитавана. За разлика от корпорациите по Източното крайбрежие, тук няма фиксирани работни часове и дрескод, нито в офиса, нито в джакузито.

„По това време в Ай Би Ем трябваше да носиш бяла риза, тъмни панталони и черна вратовръзка, със значка на рамото или нещо от този сорт – казва Стив Бристоу, инженер. – В „Атари“ работата, която вършеха хората, значеше повече от това как изглеждаха те.“

4. Иновация може да бъде измислена от инженерния талант, но тя трябва да бъде комбинирана с бизнес умения, за да запали света. 

5. Създаването на тристранна връзка между правителството, индустрията и академичните среди е по своему една от най-значимите иновации, подпомогнали раждането на технологичната революция в края на ХХ век. Министерството на отбраната и Националната научна фондация скоро стават основните финансови източници за голяма част от фундаменталните изследвания в Америка. Те харчат толкова, колкото е дал частният сектор от 1950 г. до 1980 г. Възвръщаемостта на тази инвестиция е огромна, което води не само до създаването на интернет, но и до много от основните американски иновации след войната, както и до икономическия бум.

6. Ликлайдър смята, че любовта към изкуството го прави по-интуитивен. Помага му да обработва по-широк спектър от информация и да надушва модели. Друго качество, което му върши добра работа при подбирането на екипа, положил основите на интернет, е, че обича да споделя идеи, без да държи на заслугите за тях. Егото му е толкова добре укротено, че той сякаш се наслаждава да дава, а не да получава признание за идеите, развити по време на разговор.

„Независимо от значителното си влияние върху компютърната наука, Лик запазваше своята скромност – казва Боб Тейлър. – Любимите му шеги бяха за собствена сметка.“

7. Иновациите се задвижват от хора, които имат както добри теории, така и шанса да бъдат част от група, която може да ги приложи.

MTI1MzI2MjQyNDEyMDA5OTUw8. Интернет е роден от духа на творческо сътрудничество и (равностойно) разпределено вземане на решения, и основателите му държат да защитят това наследство. То се превръща във вкоренена черта от характера им – както и от ДНК-то на самия интернет.

9. Интернет е изграден отчасти от правителството и отчасти от частни фирми, но е създаден най-вече от рехаво свързана кохорта от учени и хакери, които работят като равни и свободно споделят своите творчески идеи. Резултатът от това равностойно партньорско споделяне е мрежа, която подпомага равностойното споделяне. Това не е просто случайност. Интернет е изграден с убеждението, че властта трябва да бъде разпределена, а не централизирана, и че всички авторитарни диктати трябва да бъдат заобикаляни. Както се изразява Дейв Кларк, един от най-ранните участници в специалната команда за интернет инженерство:

„Ние отхвърляме кралете, президентите, както и гласуването. Ние вярваме в базовия групов консенсус и работещия код.“

Резултатът е място, където иновациите могат да се предлагат от общността и са с отворен код.

10.  Влюбените в изкуствата и хуманитарните науки трябва да положат усилия, за да оценят красотата на математиката и физиката, точно както прави Ада. В противен случай ще останат само като безгласни зрители на кръстовището между изкуствата и науката, където протича основната част от съзидателна дейност на цифровата ера. Те ще предадат контрола на тази територия на инженерите.

Какво научихте вие от „Иноваторите“?

сподели